Slučaj rektora Damira Borasa koji se cijepio preko reda, srozavši svojim traženjem privilegiranog statusa još jednom ugled Sveučilišta, otvara pitanje broja onih koji su se ugurali u povlaštenu skupinu, ali i ukazuje i na slabosti u upravljanju pandemijom koronavirusa.
Iz pisma ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenice GRECO-u, kojim se pokušao obračunati s Gongom, vidljivo je da je naša zabrinutost opravdana i da su Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa odbrojani dani. Povjerenstvo više neće moći odlučivati je li neki dužnosnik postupao časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano, čuvajući vlastitu vjerodostojnost i dostojanstvo i povjerenje građana i građanki. Ostat će bez ove važne ovlasti. Nakon što je Gong prošli tjedan upozorio GRECO na pokušaje da se uništi Povjerenstvo u Hrvatskoj, ovaj ponedjeljak ponovno smo se obratile tom specijaliziranom antikorupcijskom tijelu Vijeća Europe kako bismo odgovorile na optužbe spomenutog ministra, ali i upozorile na pritiske koje doživljavamo kao organizacija civilnog društva.
Gong je upozorio GRECO, specijalizirano antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe, kako Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u Hrvatskoj ne smije biti uništeno.
Nekoliko mjeseci uoči lokalnih izbora, vladajući političari okupirali su medijski prostor pokušajem trgovine utjecajem i političkom korupcijom. Gong upozorava da institucije kojima je zadatak upravo suzbijanje korupcije ne smiju biti taoci vlasti ili izbjegavati postupanje, već djelovati neovisno o politici.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, koji se obilježava 9. prosinca, Gong objavljuje istraživanja o institucionalnim izvori ukorijenjenosti i percepcije korupcije u Hrvatskoj, koju provodi Dario Čepo, docent na Katedri za sociologiju Pravnog fakulteta u Zagrebu, ukazuju kako je izvor korupcije u slabosti institucija, a ne isključivo u povremenom moralnom posrnuću takozvanog malog čovjeka.