Potaknuta prošlotjednom nepravomoćnom presudom Draganu Umičeviću, volonteru udruge Are You Syrious?, Platforma 112 izražava zabrinutost zbog pritisaka koje Ministarstvo unutarnjih poslova kontinuirano radi na aktiviste, volontere i sve one koji solidarno pomažu i pružaju podršku izbjeglicama. Posebno brine to što je MUP u tužbi privatnoj osobi zatražio zabranu rada organizacije za koju je volontirao.
Platforma 112 strogo osuđuje najnovije grube pritiske Ministarstva unutarnjih poslova na odvjetnike i organizacije koje štite ljudska prava te poziva premijera Andreja Plenkovića i ministra Davora Božinovića da obuzdaju policiju i zaustave narušavanje vladavine prava u Republici Hrvatskoj. K tome, organizacije okupljene u Platformi 112 podržavaju zahtjev Centra za mirovne studije i Are You Syrious? za osnivanjem istražnog povjerenstva kako bi Sabor istražio nedopustivo ponašanje policije prema aktivistima i odvjetnicima za ljudska prava, te kako bi se osigurao kvalitetniji građanski nadzor nad radom policije.
Nasilje nad ženama trebala bi regulirati Biblija, a ne svjetovni zakoni – tako se može sumirati govor prof. Tončija Matulića, bivšeg dekana Katoličko bogoslovnog fakulteta na tribini u Europskom domu “Može li Istanbulska konvencija spriječiti nasilje u obitelji i obvezuje li ona Hrvatsku na uvođenje rodne ideologije“, na što Platforma 112 reagira ovim priopćenjem.
Uoči sutrašnje rasprave u Europskom parlamentu o ograničavanju prostora za djelovanje civilnog društva, Platforma 112 obratila se hrvatskim zastupnicima i zastupnicama u EP-u kako bi ih upoznala s postojećim preporukama.
Uloga civilnog društva u demokraciji trebala bi biti da, zajedno s medijima, čuva demokratske vrijednosti i poziva na poštivanje svih ljudskih prava. U Hrvatskoj danas, međutim, sustavno zazivanje progona neistomišljenika koji rade na zaštiti temeljnih ljudskih prava svih građana jasno doprinosi padu u iliberalnu demokraciju. Huškačke poruke koje se posljednjih godina šalju u javnost s političkih govornica dovele su do društvene atmosfere u kojoj se normalizira isključivost, a pravni sustav se može iskorištavati za dodatne pritiske na slobodu govora i javno iznošenje kritika.